+905325847328

Müşteri Destek

info@ctndemircelik.com

E-Mail Adresi

09:00 - 20:00

Çalışma Saatleri


Tozaltı kaynağı

Tozaltı kaynağı nedir Nasıl Yapılır.

Kaynak teknolojisindeki bu yazımızda tozaltı ark kaynağı nedir. tozaltı kaynağı nasıl yapılır anlatacağız. Tozaltı kaynağının özellikleri nelerdir. Avantaj ve dezavantajları nelerdir. Hangi alanlarda kullanılır. Hangi malzemeler tozaltı kaynağıyla kaynatılabilir gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Toz Altı Ark Kaynağı

Tozaltı kaynağı nasıl yapılır bir göz atalım. Bu kaynak yönteminde,  kaynak arkı silikat, kireç, magnezit, oksit gibi elementlerden oluşan taneli bir toz örtü altında oluşur. Toz,  elektrotun önüne doğru kendi ağırlığı ile dökülür. Elektrot, bir makaraya sarılmış ve kaynak bölgesine sürekli olarak hareket ettirilebilen, üzeri bakır kaplanmış bir teldir.

tozaltı kaynağı nasıl yapılır (yukarıdaki resim)

Tozaltı kaynağı avantajları ve dezavantajları

Her kaynak yöntemi gibi tozaltı kaynağının da avantajları ve dezavantajları, olumlu ve olumsuz yönleri bulunur. Şimdi bunlara bir göz atalım:

Tozaltı kaynağının avantajları

Yüksek kaynak hızı: Normal ark kaynağına göre saatte 4-10 misli fazla metal ergitilebilir ve verimleri yüksektir.

derin nüfuziyet: Toz, aynı zamanda ark ısısının derinlere etki etmesini sağlar. Böylece sünek ve yumuşak bir kaynak dikişi oluşur.

çok iyi temizlik: Tozdan dolayı kaynak bölgesi temiz kalır. kalın bir toz tabakası ile ark bölgesi kapandığından kıvılcım oluşması ve metal sıçraması önlenmiştir.

Yüksek kaliteli dikişler: toz tabaka erimiş metali çok iyi koruduğu için, sıvı metaldeki safsızlıklar giderilmiş olur. Tozun bir kısmı erir ve kaynağın üzerini örterek katılaşır. Sonuçta, çok yüksek kaliteli dikiş meydana gelir. Ayrıca Katılaşan tozlar çatlayarak dikişten kolayca kaldırılabilir

Bunlar tozaltı kaynağı avantajlarıdır.

Tozaltı kaynağının dezavantajları

Geniş toz deposu ihtiyacı, tozun nemlenme ihtimali (tozun nemlenmesi boşluk ve gözeneğe sebep olur), giderilmesi lazım olan çok miktarda cüruf, tane kabalaşmasına sebep olan büyük ısı girişi, segregasyon ve sıcak çatlama ihtimalini arttıran yavaş soğuma hızı bu yöntemin olumsuz sayılabilecek yönleridir. Yüksek karbonlu takım çelikleri, dökme demirler ve alüminyum için uygun bir kaynak yöntemi olmamasını da tozaltı kaynağının zayıf yönü olarak ekleyebiliriz.

Hızlı iletisim
  • +905325847328
  • +905325847328
  • info@ctndemircelik.com
Kalite ve Güvenin Tek Adresi
Hızlı iletisim